A MAGYAR RÉGIZENEI TÁRSASÁG
Balassi Bálint 467. születésnapja (2018. október 20.) a Régi Magyar Vers Ünnepe alkalmából idén is ünnepi megemlékezést és hangversenyt tart
a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
A hangverseny időpontja 20218-10-17 este 7 óra
BALASSI BÁLINT. Ezt az emblematikus nevet, a magyar reneszánsz legnagyobb alakjának, az első személyes hangú magyar költőnek nevét választottuk arra, hogy művelődésünk történetének egy olyan szakaszát ünnepeljük, amelyben a vers és a dallam még az ősi egységben élt és hatott, kultúránk szerves részeként. Az ő születésnapja lett a régi magyar (énekelt) vers ünnepe. A mindennapi életet át meg átszőtte ez a kultúra, a művészet pedig akkor még kifejezte egy egészséges társadalom érzéseit, az egyén és a közösség töretlen összetartozását.
Kultúra, kultusz. Mit is jelent? Művelést, ápolást, tiszteletet, fenntartást. Az utóbbi önmagában nem elég. A fenntartás a fejlődésnek, gyarapodásnak záloga, de önmagában nem elégséges. Manapság nem tehetünk jobbat, mint hogy minden lehető módon megkíséreljük visszaidézni és feltámasztani kultúránknak azt a természetes állapotát, amely a kort jellemezte, amelyben Balassi, Tinódi, Kölcsey, Vörösmarty, Petőfi, Arany és költészetünknek még számtalan nagy alakja élt és alkotott, hogy így megújulva, a jelennek megfelelő módon helyreállítsuk a normalitást. Ebből a normalitásból már kiindulhat a fejlődés, betömhetők azok a rések, amelyek társadalmunk egyes rétegei és kultúránk között egyre szélesedni látszanak.
Normális embernek lenni! Hamvas Béla ezt a célt jelölte meg önmagának, és ha a fentieket megvalósítjuk, hatalmas lépést tettünk e felé a cél felé. Mert lehet-e valaki normális ember kultúra nélkül, csak a kultúra szánalmas pótlékai segítségével? Mikor olvastunk verset utoljára? Mikor énekeltünk utoljára? Mert nem elég a passzív zenehallgatás. Az emberi lény létéhez hozzátartozik a zene és a költészet. Lehet ezek nélkül élni? Lehet, de nem érdemes.
Mindezt zenével, énekkel, együtt a közönséggel.
Az est előadói:
az ARS RENATA szólóének-együttes tagjai,
Pintér Ágnes, Virágh László,
May Zoltán basszus, Szabó István lant.
Vendégeink: Csörsz Rumen István énekmondó, irodalomtörténész és
Szvorák Katalin énekmondó
Bevezetőt mond Szentmártoni Szabó Géza irodalomtörténész
Művészeti vezető: Virágh László
Web: pim.hu