MAGYAR RÉGIZENEI TÁRSASÁG

CÉLJA MINDEN RÉGIZENEI MŰ HISTORIKUS ELŐADÁSÁNAK ELŐSEGÍTÉSE, KÜLÖNÖS TEKINTETTEL A MAGYAR ZENÉRE.

MERCZ NÓRA


Benjamin Britten: Ceremony of Carols (Karácsonyi énekek) - YouTube

Mercz Nóra nem készült muzsikusnak. Csupán kedvtelésből kezdett hárfázni tizenhat évesen. Tanárnője rábeszélésére felvételizett a Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola 5. évfolyamára. Ezután a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémián folytatta tanulmányait és nyert művész-tanár diplomát.
A budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia Tanárképző Intézetének hárfa, módszertan- és kamarazene oktatója (1975-től 1997-ig), a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola tanára. Az oktatás mellett koncertező művész, számos tv- és rádiófelvétel készült vele. A Magyar Hárfaközpont létrehozója és művészeti vezetője (1992-től 1997-ig), melynek célja a hárfa népszerűsítése és a nemzetközi kapcsolatok megteremtése volt. Lemeze jelent meg 1993-ban, filmetűdöt készített 2008-ban.

 

http://www.parlando.hu/2017/2017-2/Fittler-Mercz_elemei/image002.jpg

 

 

A hárfa története és társadalmi szerepe az őskortól

a 20. század végéig

 

Egy különleges könyv született, amely méltó az ősi és valóban varázslatos hangú hangszerhez. Szerzője Mercz Nóra, akinek tehetsége és muzikalitása mellett – pályám során - intelligenciájáról és műveltségéről is meggyőződhettem. Nem véletlen, hogy hegedű-hárfa művek előadásakor mindig őt választottam kamarazenei partneremnek, sőt vele közös hegedű-hárfa estet is tartottunk. Lelkileg „feldobó” próbáinkon a legapróbb zenei részletek kidolgozását is nagyon élveztem.   

„A mágikus hárfa” bárki számára érthető, szellemes stílusban megírt könyv, mely a humort, a finom iróniát sem nélkülözi. A szöveghez szervesen illeszkedik a sok, többnyire színes, szép illusztráció. A KÉPSZERŰ megfogalmazás a BESZÉDES képekkel együtt formálódik teljes egésszé, s így az olvasóknak élményszerűvé.  

A hárfa szerepének bemutatása során kirajzolódó történelmi háttér közelebb hozza az esetenként kevésbé ismert korszakokat is, pl. a kelták, arabok, vagy éppen Nagy Károly világát. Olyan, mint a folyamatában olvasható, egyívű mese. Időben előrehaladó fejezetekre bontva a könyv másik fontos eleme, a logikus építkezés érvényesül jobban. Ennek menetét több, kisebb-nagyobb, az adott témához kapcsolódó, érdekes „sztori” is színesíti. 

A hangszert sokoldalúan bemutató, összegző mű számos egyéni meglátást, következtetést is tartalmaz. A hárfa szoros értelemben vett történetén és szerkezeti fejlődésén túlmenően összefoglalja a nagy zeneoktatási központok létrejöttét, a ma is élenjáró hárfaiskolák kialakulását és kapcsolatrendszerét. Érinti a hárfa irodalmát, jeles zeneszerzőit és más művészetekhez való viszonyát, azokban való megjelenését. /Irodalom- versek, keleti szövegek… Képzőművészetek– iniciálék, miniatúrák, ötvösmunkák, festmények, sőt rajzos karikatúra is!/ Nem marad ki a hárfa, a zene hatásának filozófiai és pszichológiai megközelítése sem.                                                                                                                 

 Figyelembe véve, hogy a könyv angol nyelven, külföldön is megjelent, az arányokat megtartva hívja fel a figyelmet a hárfa érdekes, többnyire először megfogalmazott és ábrázolt magyar vonatkozásaira, amelyek nemzetközi érdeklődésre is joggal tarthatnak igényt. 

Mercz Nóra könyve nagyszerű, igényes és egyedi alkotás. Élvezetes olvasmány lehet mindazoknak, akik szeretik a zenét és érdeklődnek a művelődéstörténet iránt.

 

Dr. Rásonyi Leila 

a Magyar Köztársaság Érdemkeresztjével kitüntetett hegedűművész, a Zeneakadémia docense



Hangzó anyag: 

 https://www.youtube.com/watch?v=Y6Bhf5wVeuo



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 15
Tegnapi: 5
Heti: 90
Havi: 482
Össz.: 67 915

Látogatottság növelés
Oldal: Mercz Nóra
MAGYAR RÉGIZENEI TÁRSASÁG - © 2008 - 2024 - earlymusic.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »